2015 TOPLU SMS YASASI

1 Mayıs 2015 te yürürlüğe girecek yasa ile artık Toplu SMS, Toplu Mail, Sesli arama vb reklam mecralarına kısıtlama getiriliyor.

Bu kısıtlama ise şöyle, mesaj gönderilirken reklam amacı güdülüyorsa gönderilmeden önce aboneden izin alınacak.

Aslında kanun tamamen yanlış;

Doğrusu şudur, Reklam gönderilen kişiler bu durumdan rahatsız oluyorsa operatörünü arayarak veya internet üzerinden numaralarını blackliste alırlar ve bundan sonra bu kişilere reklam mesajı gitmez.

Reklam mesajlarını biraz irdeleyelim. Aslında reklam mesajlarının %85 i halkın menfaatine. İndirim günlerini öğrenebiliyorlar, ilgilerini çekecek ürünlerin nerede satıldığını, yakın mecralarında hangi işletmelerin olduğunu anında öğreniyorlardı.

Bu yasa ile reklam mecraları tamamen kısıtlandı. Televizyon ve radyo yahut internet reklamlarına yine ticarethaneler mahkum edildi. Ufak esnaf bundan yine zarar gördü. Çünkü bahsekonu reklam mecraları oldukça pahalı. Büyük markalar reklamlarını cayır cayır televizyonda oynatırken küçük firmalar ve kobilerin işi oldukça zor. SMS ile anında ve ucuz olarak reklamını yapan küçük esnaf artık nereden reklamını yapacak doğrusu büyük soru işareti.

Kanunu hazırlayanların Haberleşme ve ileşitim dalı ile alakalı olmayan kişilerden oluşması da sorunun esas temeli.

Yapacakları iş aslında var olanı yaptırım ile gerçekleştirmekti. Rahatsız olan kişi reklam mesajını almaya telefonunu kapatacaktı. Ancak bildirim mesajını almaya devam edecekti. Buna Gsm operatörleri işimizi zorlaştırır diye itiraz etti. Halbuki niye zorlaştıracak belli değil. !

SMS gönderim panellerine bildirim mesajı ve reklam mesajı diye iki ayrı katagori konularak 1 iş günü içinde buna uyulurdu. Bildirim mesajı atanlar genellikle dernek vakıf şifre vs. yollayanlar olup ürünlerinin tanıtımını yapanlar ise reklam gönderiminden bu işi yapacaklardı ancak işlerine gelmedi.

Bizde müşterilerimizi korumak adına şöyle bir düzenleme yaptık. Reklam mesajı yollayacaksınız, mesajınızın alt kısmına otomatik bir link eklenmesini istiyorsunuz. Reklam mesajı almak istemeyen kişi o linke tıklayıp numarasını blackliste alıyor ve artık ona mesaj gönderilmiyor. Böylece rahatsız olmayanların hakkı gasp edilmemiş oluyor. İndirimlerden ve yeni ürünlerden reklam mesajı almak isteyerler faydalanabiliyor. Ayrıca küçük esnaf ile büyük esnafın rekabet ortamı da oluşuyor.

Reklam mesajı ile insanları boğmamamın en doğru yolu 15 günde bir mesaj göndermektir. Hergün veya haftada 2/3 kere reklam mesajı gönderilmesinden herkes sıkılır.

Dernekler ise toplantı günlerini, aktivitelerini , ölüm doğum düğün gibi bildiri toplu mesajlarını istedikleri zaman gönderebilirler bunda herhangi bir sorun bulunmuyor.

TOPLU SMS NEDİR?
TOPLU SMS FİYATLARI
TOPLU SMS NASIL YOLLANIR?
STH Lisansı nasıl alınır?
TOPLU MESAJ NE İÇİN KULLANILIR?
TOPLU SMS KANUNU 2015
TOPLU SMS BAYİLİĞİ
1 MAYIS KANUNU ve İZİNLİ VERİTABANI