TOPLU SMS NASIL GÖNDERME TEKNİKLERİ

Toplu SMS gönderimleri yapmak için öncelikle BTK dan yetkilendirme belgesi alınmalıdır.

Bunun için sadece BTK nın belirlediği ana konuda Ltd veya A.Ş kurulmalıdır.

Kuruluş sermayesi 1 milyon tl olmalıdır.

TİB in istediği alt yapı kurulmalı ve bir ucu Ankara’ya bağlanmalıdır.

1000 adet göçebe numara tahsis edilmelidir. Bu enaz alınacak numara sayısıdır.

Şimdi STH lisansı alabilirsiniz.

Bu lisansı aldıktan sonra Turkcell Avea ve Vodafone ye yazılı istekte bulunarak SMS sonlandırma hizmeti almak istediğinizi belirtmelisiniz.

Üç operatöre toplamda 475 Bin tl lik teminat mektubu vereceksiniz.

Öncelikle 3 Gsm operatörüde bir müddet sonra sizi toplantıya çağıracaktır.

Daha sonra size sözleşmeler gelecek gerekli evraklarla birlikte imzalayıp göndereceksiniz. Sonrasında istenen muteber ve süresiz teminat mektubunu temin edip vereceksiniz.

Bundan sonra işin teknik tarafı başlayacaktır.

Yukarıda anlattığım süreçler ortalama 5-6 ay kadar sürecektir.

Gsm operatörlerine bağlanırken SMPP 3.4 versionu kullanacaksınız.

Turkcell için bu operatörün belirlediği locasyona E1 hattı çektireceksiniz. Sizin bulunduğunuz şebekeden Turkcelle bağlantı sağlaması içindir. Turkcell SS7 ile bağlanmanızı istiyor. Bu yazılımı Danimarka veya İngiltere den temin edebilirsiniz. Danimarka yazılımı biraz daha uygun fiyata olup İngiltere firmasının fiyatları oldukça yüksektir.

Öncelikle ne kadar trafiğiniz olacağını tasarlayın daha sonra ona göre 1 adet E1 hattı veya 2 3 şeklinde artan hatlara ihtiyacınız olabilir. Örneğin 500 tps bir adet E1 hattının maksimum kapasitesidir.

Eğer SS7 yazılımını 500 tps aldı iseniz o zaman 500/3 = 166 adet SMS i saniyede yollayabilir ve raporunu alabilirsiniz.

Avea operatörüne ise NN Metro hat çekeceksiniz. Bu hat oldukça verimli Turkcell den çok daha fazla sayıda SMS i sonlandırabilecek kapasitesi var ancak Avea nın abone sayısı daha az olduğu için esas trafiğiniz Turkcell yönüne olacaktır.

Vodafone operatörüne ise IP üzerinden SMPP ile bağlanabilirsiniz.

Ancak eğer ben bu işi çok profesyonelce yapacağım diyorsanız. Üç operatöre de SS7 ile bağlanmanızı önereceğim. Böylece kapasitenizi istediğiniz daha doğrusu gerektiği taktirde arttırabilirsiniz. Hem çok güvenli bir sisteminiz olur hem de istediğiniz kadar büyük servisler sunabilirsiniz.

Fakat maliyetiniz oldukça yüklü olacaktır. Örneklemek gerekirse Danimarka dan alacağınız 500 TPS için aylık yaklaşık 1416 Euro ödersiniz. Üç operatör için alırsanız aylık 4250 Euro 500 er TPS lik paketlere ödemiş olursunuz. Böylece saniyede 166*3 = 500 adet SMS i gönderir ve anında rapor alabilirsiniz. Bu hesap üzerinden 1 dk da yollayabileceğiniz SMS sayısı 30.000 adet saatte ise 1 milyon 800 bin adet olacaktır. Bu sayı gayet iyi bir rakamdır.

Burada 3 Gsm ye bağlanmanın maliyetlerini üç aşağı beş yukarı size anlatmış oldum. E1 ve Metro bağlantıların fiyatlarını almak istediğiniz yere göre kendiniz araştırabilirsiniz. Ortalama fiyat isterseniz 1 bağlantı 1500 tl aylık maliyete gelecektir.

E1 kartını Digium marka almanızı tavsiye ederim. Unutmayın bu kart arızalanırsa işiniz büyük tehlikeye girer yedek kartınız yok ise size kart gelene kadar sistemleriniz kıpırdayamaz.

SMSC için ise bir yazılım firması ile anlaşırsınız veya hazır program almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz. Bir SMSC nin baştan yazılması yaklaşık olarak 6 ay gibi bir zaman alacaktır.

Yahut yukarıda okuduklarınız size yüklü bir maliyet gerektiriyor ve böyle bir maddi imkanınız yok ise arabağlantısı olan bir firmadan sonlandırma hizmeti alırsınız. Burada hızınız hiçbir zaman yukarıda yaptığım hesaplara ulaşmayacaktır. Ve SMS in bir adetinin sonlanma ücretide doğal olarak Gsm operatöründen direk almaya oranla daha pahalı olacaktır.

Fakat aylık 100 milyon adetleri görmek sizin için hayal ise zaten alt yapı kurmanız pek mantıklı olmayacak.

Sorumluluklarınız ise şöyle olacaktır.

Tüm abonelerinizden sözleşme kimlik vergi levhası gibi müracaat için gerekli belgeleri almakla mükellefsiniz aksi takdirde ceza ile karşılaşırsınız lisansınız dahi iptal olabilir.

Bundan sonra Abone kayıtlarını yapmalısınız, müşterinizin anne kızlık soyadı ve cilt numarasına kadar girmeniz gerekiyor. Bu girişleriniz max 6 saat içerisinde TİB için kurduğunuz alt yapıya aktarılmalıdır.

Akabinde ise CDR yani görüşme veya SMS raporlarını bu sunucuya aktarmalısınız, Abone kaydının altına gelecektir. Diyelim ki İstanbul da alt yapınız var o vakit, istenen Firewall ı alacaksınız tamamen size ait olacak ortam kullanımı yasaktır. Sunucuyu alacaksınız ve bulunduğunuz yerden Ankara ya NN GSHDSL hat çektireceksiniz.

Her üç ayda bir belirli olan tarihlere kadar abone sayılarınızı çalışan bilgilerinizi ve mali bilgilerinizi BTK ya yollamak zorundasınız.

Her yıl 1000 adet minimum aldığınız numara ücretini yatırmak zorundasınız.

Yaptığınız yıllık satıştan onbinde 35 BTK ya ve %1 de Çevre bakanlığına yatırmak zorundasınız.

Maliye den ÖİV kaydı açtırıp ayın 15 inde Öiv beyannamesi vermek zorundasınız.

KDV bildiğiniz gibi her şirkete uygulanan şekilde olacaktır.

Faturalarınızda %15 ÖİV ve %18 KDV olacaktır.

7/24 sistemleriniz ile ilgilenebilecek bir sistem administratörü olmak zorunda, sistemleriniz durabilir veya çeşitli hatalar alabilir bu sebeple birisi mutlaka ilgilenmelidir.

Sizde genel işleri takip etmelisiniz veya maaşlı birisi takip etmelidir.

Yukarıda anlattıklarım Türkiye de yapılan STH operatörü olduğunu iddia eden merdivenaltı firmalarda varmı derseniz yoktu ancak artık olmak zorunda. BTK ve TİB konu üzerinde hassas davranmaya başlamıştır. Bu hassasiyet Abonelerin menfaatine olacaktır. Ayrıca çeşitli düzenbazlık yapan firmalarında sektörden çekilmesini sağlayacaktır.

TOPLU SMS NEDİR?
TOPLU SMS FİYATLARI
TOPLU SMS NASIL YOLLANIR?
STH Lisansı nasıl alınır?
TOPLU MESAJ NE İÇİN KULLANILIR?
TOPLU SMS KANUNU 2015
TOPLU SMS BAYİLİĞİ
1 MAYIS KANUNU ve İZİNLİ VERİTABANI
Dernek Toplu Mesaj