TOPLU SMS FİYATLANDIRMA

Toplu SMS fiyatları tüm operatörlere göre farklılık göstermektedir.

Bunun sebeplerini ise şöyle açıklayabiliriz.

Örneğin Turkcell toplu mesaj fiyatlarını belirlerken marka adına göre hareket edebilmektedir. Burada Turkcell SMS gönderirken Avea ve Vodafone yönüne mesaj yolladı ise bu operatörlere SMS sonlandırma ücreti ödeyecektir. Ancak kendi abonelerine gönderdiği mesajlarda herhangi bir maliyet oluşmayacaktır. Bu maliyette sadece Transmisyon giderleri olacaktır.

Öte yandan Avea Mesaj gönderirken Turkcell ve Vodafone yönüne yolladığı mesajlar için bu operatörlere ücret ödeyecektir. Tabiki Aveanın maliyeti Turkcell e oranla daha yüksek olacaktır. Bunun sebebi ise abone sayısının az oluşudur.

Diğer yandan GSM operatörleri dışında STH operatörleride SMS hizmeti vermektedir. Bunlardan Global Haberleşme A.Ş. yi incelediğimizde. Turkcell Avea ve Vodafone yönüne yollanan mesajların hepsi için belirli bir sonlandırma ücreti ödeyecektir.

STH firmalarında SMS ücretinin daha uygun tarifeden ücretlendirilmesi aslında mantığa ters gibi görünsede olayın esas yönü şu şekildedir. STH firmaları GSM operatörlerine oranla daha ucuz fiyata SMS satışı yapmazsalar hiçbir aboneye sahip olamazlar. Öte yandan kendi abonelerine SMS yollayamadıkları veya sayısı çok az olduğu için maliyetleri daha yüksek olurken kar marjları daha düşük olacaktır. Fakat hiçbir STH firması diğer GSM operatörleri kadar duyulmuş bir marka adına sahip olamayacağı için bu düşük karlılık ile çalışmaya devam etmekten başka çareleri bulunmaz.

Yinede STH firmaları arasında da büyük fiyat farklılıkları göze çarpmaktadır. Bu fiyat farklılıkları firmanın politikası ile ilgili olabileceği gibi bazı hileleri de barındırmaktadır. Örneğin ticari bir işletme kar amacı olmadan amme hizmeti veremez. Fakat bazı kuruluşlar maliyet fiyatlarına SMS satışı yapıyorsa bunun altında bir hile olduğu göze çarpmaktadır. Bu hile yapan firmaları bizim teşhir etmemiz doğru olmayacağından kendiniz deneyerek anlayabilirsiniz.

Yaşanmış bazı olaylardan örnek verebiliriz.

Bir TUR firması 1 milyon adet mesaj göndererek reklam yapmasına rağmen 1 kere bile telefonunun çalmadığını söylemektedir. Peki bu nasıl olur. Hiç mi merak eden çıkmamıştır. Yanlışlıkla da olsa arayan mutlaka olması gerekiyordu. O zaman burada hile metodu ile karşılaşılmıştır. Atılmayan mesajlar için aboneye atıldı denilerek parası alınmış ve hizmet aslında verilmemiştir.

Diğer yandan 20 bin sms gönderen bir kullanıcı kendi telefonunu ve ofisinde çalışan bir başkasının telefonunu da listesine eklemiştir.Ancak her ikisine de mesaj gelmemiş ve bunun üzerine firmaya sorulmuştur. 20 bin sms kullanılmış olmasına rağmen bir sorun olduğu söylenmiş ve kendisine 30 bin sms verilmiştir. Aslında bu kullanıcı aramasa ve hakkını sormasaydı herhangi bir şekilde iade olmayacaktı, ayrıca atılandan fazla iade olması da akıla farklı soruları getirmektedir.

Tüm bu yukarıda anlatılanlara ek olarak şöyle bir açıklama daha yapılması uygun olacaktır.

Bazı firmalar Üç Gsm operatörü ile de arabağlantı yaparak çalışmaktadır. Bunun için 3 Gsm operatörüne de teminat mektubu verilir. Bazı operatörlere e1 hattı ile bazılarına ise Metro eternet ile birine de Ip üzerinden erişim sağlanabilmektedir.Tabiki bunlar hep aylık maliyet oluşturmaktadır.

SS7 yazılımı da yurt dışından temin edilen ve yine oldukça yüksek maliyetli bir haberleşme yazılımıdır. Örneğin Turkcell e SS7 olmadan bağlanılması mümkün değildir.

Ayrıca TİB ile arabağlantı yapılması zorunlu olup CDR lar sürekli TİB sunucusuna aktarılmaktadır. CDR yani rapor ve abonenin bilgilerini kapsayan bir bilgidir.

Bunların tümü aylık hatrı sayılır maliyet oluşturan işlemlerdir. Diğer firmalar ise bu alt yapısı yani şebekesi olan firmalardan sonlandırma alarak alt yapı kurmayıp sadece SMSC kurarak çalışmaktadır. Daha az sabit maliyet oluşurken SMS birim fiyatını biraz daha pahalıya alırlar ve sonlandırma hizmeti aldıkları firmadaki tüm sorunlarla aynı anda sorun yaşarlar.


Call center personeli, satış personeli, sistem administratörü ve kod yazan personeller olmadan bu işleri yapmak pek mümkün değildir. Tüm bu yazdıklarımızı dikkate alarak SMS fiyatlarını oluşturan firmalara karşı dikkatli olmanız kendi menfaatinize olacaktır. Ara sıra kampanyalar düzenleyerek uygun fiyata SMS satışı yapılabilir fakat bu maliyet hesapları göz önüne alınarak bir sms in birim fiyatı maliyetin altına düşüyorsa dikkat edilmelidir.

http://www.globalhaberlesme.com Toplu SMS fiyatları hakkında

TOPLU SMS NEDİR?
TOPLU SMS FİYATLARI
TOPLU SMS NASIL YOLLANIR?
STH Lisansı nasıl alınır?
TOPLU MESAJ NE İÇİN KULLANILIR?
TOPLU SMS KANUNU 2015
TOPLU SMS BAYİLİĞİ
1 MAYIS KANUNU ve İZİNLİ VERİTABANI
Dernek Toplu Mesaj