1 MAYIS KANUNU ve İZİNLİ VERİTABANI

Bilindiği üzere yılbaşında çıkan kanun 1 Mayıs 2015 te yürürlüğe giriyor. Bu kanun ile birlikte artık sağdan soldan toplanan numaralara rastgele Toplu SMS atarak reklam yapılması yasaklanıyor. Bu yasağa Email ve Sesli arama da dahil.

Bu kanun aslında tamamen bilinçsiz kullanımdan kaynaklandı. Yani millet aynı numaraları bir yerden tedarik etti ve çok aşırı derecede spam sayılabilecek ölçüde toplu mesaj gönderdi. İnsanlarda doğal olarak bıktı. Bu işi yapan bizler bile bıkmış duruma geldik. Sabahın çok erken saatinde gecenin bir yarısında atılan abuk subuk mesajlar, aynı firmanın hergün hatta günde 2 kez gönderdiği mesajlara akıl sır ermedi.

Herkesin aklındaki soru aynıydı. Benim telefon numaramı nereden buluyorlar. Aslında şöyle;

Bazıları yani herkese hitap eden sektörler Excel dosyasına 0532000 00 00 yazıp yukarıdan aşağı çekerek numara çoğaltarak rastgele sms attı. Bunlardan iletilenleri ayırdı ve sürekli mesaj gönderdi. Bazıları ise Türk Telekom ADSL datalarını içeriden tabiri caizse çaldı. Bazıları da bu işi yapan danışman firmalardan tedarik etti. Bu işi hiç kimse bilinçli yapmayınca da ortaya tamamen bir kirlilik çıkmış oldu.

Bunun içinde dolandırıcılık olayları da gerçekleşti. Başlıksız numaralardan atılan Toplu mesajlar, 850 li numara tahsis edilmeden atılan toplu mesajlarda SMS i atanın kim olduğunun bulunmasına engel teşkil etti. Buna önlem olarak TİB tarafı ile online çalışan sistemlerin yapılmasına zorunluluk getirildi, bu bir çaremi bana göre kesinlikle değil.

Siz açık hat satılmasına müsaade ederseniz, Gsm operatörleri bir numaradan çok sayıda art arda gelen mesajları bloklayıp hattı kapatmazsa bu devam eder. Tabiki cezalardan ve yaptığımız yayınlardan dolayı başlıksız toplu sms gönderimleri tamamen azaldı, hatta yok denecek seviyeye kadar indi.

Şimdi ise sermaye artışı yapan firmaların lisansları devam ederken, 1 milyon tl sermaye artışı yapamayanların lisansları iptal edildi. Değişen bir şey olacak mı derseniz hayır olmayacak. Lisansı iptal olan bayilik yapacak eğer aynı işi idame ettirmek istiyorsa.

Şimdi gelelim izinli veritabanı davasına. İzinli veritabanı kimlerde bulunur. Tabiki büyük firmalarda. Bunlar kişilere indirim kartı verirken email ve sms reklamı gönderme iznini de alıyorlar. Birde call centerler aracılığı ile sesli yanıt sistemi ve web sitelerinden izin alınabiliyor. Ancak biz sizler için şöyle bir önlem aldık. Mesaj attığınızda bilgi mahiyetinde alt tarafta bir link çıkıyor ve bizden SMS gelmesini istemiyorsanız tıklayıp numaranızı karalisteye alın ibaresi yer alıyor. Müşteriniz buraya tıklayıp ad soyad ve gsm numarasını yazarak kayıt ederse sizden artık bu müşteriye reklam mesajı gönderilmiyor. Böylece artık müşteri sizden şikayetçi olamayacak.

Aslında bu yanlış bir kanun. SMS reklamı almak istemeyenler operatörünü arayarak reklam mesajına hatlarını kapatabilirlerdi. Gsm operatörleri de bilgi ve reklam mesajı adı altında 2 katagoriyi kullanıcılara sunarak ayrıştırmayı rahatlıkla yaparlardı. Fakat ülkemizde her şey alel acele kimseye danışılmadan yapıldığından mütevellit her zamanki gibi yürümeyecek kanun önümüze getirildi.

Kanunun çıkaranların pek çoğu şimdi milletvekili adayı, reklamlarını sms ile yapıyorlar. Peki bu kanun onlara vurmuyor mu ? Yani ne desek boş. Bence küçük esnaf ile büyük esnafın rekabetini çok büyük ölçüde bu kanun baltalıyor.

Büyük esnaf reklamını TV, Radyo, Gazete, Bilboard vb. yollar ile büyük bütçe ayırarak yaparken küçük esnaf kardeşimiz ise düşen işleri ile hem de bu ekonominin dibe vurduğu zamanda tamamen rekabet edemez konuma düşecektir.

Biz yetkilileri bu kanun konusunda uyarmayı ve haberleşme sektöründeki kişiler ile gerekirse bir toplantı yaparak kanunun nasıl revize edilebileceğini konuşmaya davet ediyoruz.

Bu kanun Tiraci Cep telefonlarına reklam bildiri mesajı yollamayı yasaklamıyor, değinmeden geçmeyelim.

Devletin kaybını da belirtelim. Devlet Özel iletişim vergisi, Katma değer vergisi, kurumlar vergisi, BTK ve Ulaştırma Bakanlığı da aldığı alacağı vergilerden yoksun kalacak.

Haberleşme Uzmanı Dr. Cenk KURT

TOPLU SMS NEDİR?
TOPLU SMS FİYATLARI
TOPLU SMS NASIL YOLLANIR?
STH LİSANSI NASIL ALINIR?
TOPLU SMS KANUNU 2015